Safari Egypt 2011 PDF Tisk Email
Napsal uživatel ariel   
Pátek, 06 Leden 2012 14:48

Egypt Safari – 3.-11.12.2011

Koleda, koleda Štěpáne… Rolničky, rolničky …. Štědrej večer nastal……

Tyto melodie se na nás valily v předvánočním čase ze všech stran. A co na tento hektický čas naplánovalo a také uskutečnilo občanské sdružení Ariel, její členové a jejich přátele..????

… inu nesem Vám noviny, poslouchejte….

3.12.2011 v 8.00hod. sraz na letišti Praha Ruzyně. Tak zněl poslední pokyn našich Nejvyšších . Dobalilo se pár posledních drobností a hurá na letiště vstříc novým zážitkům a týdnu na lodi ve společnosti našich přátel, jež nám nejsou jen společníky na souši, ale rovněž pod hladinou.


Ten den se i nemožné stalo skutečností a všichni jsme přišli včas, což může býti jen známkou toho, že jsme se na společně strávený týden těšili. Avšak, co čert nechtěl, letadlo bylo opožděno. Takováto banalita nás už nemohla rozhodit, byli jsme plní odhodlání a neodradilo by nás nic. Během několikahodinového čekání na zpožděný let jsme se stihli „malinko občerstvit“ a vytrvat tak do odletu. Kdo si počká, ten se dočká a my vzlétli. Bez jakýkoliv problémů a bez jakýchkoliv ztrát jsme k večer přistáli v Hurghadě, kde jsme se setkali s našimi vozíky i zavazadly a mohli se začít nakládat za odborné asistence do autobusu, jež nás dopravil do přístavu v Safaze a zde pak na loď Jessica. Ta se stala na týden našim útočištěm a kterou náš 5-ti členný tým handicapovaných potápěčů poprvé podrobil zkoušce bezbariérovosti. Ne vše bylo samozřejmě ideální, bezbariérová loď v Egyptě opravdu není, ale když člověk chce, zvládnout se dá cokoli, zvlášť když má k ruce své chrabré asistenty. V zásadě však prošla a my se tak mohli bez větších problémů prohánět po palubě, v kajutách i jídelně, kde jsme si dali našeho prvního panáka na lodi na přivítanou, vybalili výstroj a šli spát. Plni očekávání, unaveni cestou, spali jsme jako dřeva.

Ráno jsme vstali vcelku brzy, abychom o něco nepřišli. Pohledem jsme se rozloučili s panoramatem přístavu a vyrazili na týdenní cestu Rudým mořem – severní cesta, což je pro nás v oblasti potápění novinka. Ještě nikdy jsme takovou dobu na moři nepobývali, vždy se jednalo o jednodenní výlety s návratem zpět na pevninu, ale tentokrát to bylo jiné. Pro mnohé z nás nový zážitek, který si díky faraónovým kletbám a mořské nemoci vychutnali naplno. To vše nám za to rozhodně stálo, nejenže jsme o určité zkušenosti bohatší, ale to co jsme zažili pod vodou i nad vodou jsou zážitky a vzpomínky, které nám nikdo nevezme a navíc je můžeme sdílet s lidmi na kterých nám záleží.

Chystali jsme se s pomocí všech na první ponor, který, jak už víme z předešlých pobytů, je zásadní pro vyvážení a jiné úpravy, čili ne moc kochání, ale technika. Vše se tedy nastaví, jak kdo potřebuje, aby pro další ponory v tomto týdnu bylo vše perfektní a každý ponor si tak všichni užili naplno.

Obléct, nastrojit, pustit láhev, nasadit masku, automatiku do úst a žbluňk do vody, vše zkontroloval a vzhůru do hlubin za krásami Rudého moře.

Každý den proběhly 2-3ponory, kterých jsme se víceméně dle našich možností účastnili i my vozíčkáři. Podmínky pro naše ponory nebyly vždy úplně ideální, ale i s tím se učíme bojovat a jen tak nás něco nezastaví. Proudy byly opravdu někdy velmi silné, avšak pod dozorem zkušeného potápěče zvládnete i nepřízeň vodního živlu. Byly to někdy opravdu náročné, ale krásné ponory. Proto to přeci děláme, pro uspokojení, že jsem něco dokázal a pro ten neskutečný klid pod hladinou. Člověk vnímá jen barvy, krásu a život kolem sebe, chce splynout a stát se součástí podmořského dění. V jednu chvíli vidíte vedle sebe hrající si klauny, na druhé straně hejna skalárů a před sebou morénu, jež si na vás „brousí zuby“. Zaplavují vás pocity, jež nejdou popsat, ale které musíte prožít.

Je kolem vás spousta života a vy se jej snažíte poznat, pochopit a vše ladit tak, aby ponory probíhaly bezpečně pro obě strany. Nikdy nevíte, co se pod vodou může stát, každý ponor je originál a ovlivnit jej můžeme pouze svým umem a chováním. Když vám jde malý klaun naproti a kouká do vaší masky, tak víte, že to děláte dobře a to je pro nás tou největší odměnou. Upřímná pochvala našich potápnických guru samozřejmě také .

Na naší severní cestě jsme měli hlavně možnost vidět i pár vraků. Mnohým z nás se splnil sen, když jsme se mohli zanořit k 180 m dlouhému vraku Thistlegorm z druhé světové války, plného motorek, aut, vlaků, polních kuchyní atd. … je to neskutečný monument, čiší z něj síla a vás zaplavuje respekt, ale i určitá nostalgie. Měli jsme tu možnost, zanořit se zde 2x a pokaždé to bylo neuvěřitelné. Mezi obrostlými auty si hrály ryby na schovávanou, z děr unikaly vzduchové bubliny a mezi komíny se vznášeli jedovatí perutýni a my byly toho všeho součástí....

Nezapomenutelné chvíle jsme však nezažívaly jen pod hladinou. Naši loď navštívil 5.12 také ČERT, ANDĚL, MIKULÁŠ a opravdu nikdo nebyl ušetřen. Každý musel pátrat v paměti, odhodit stud a zpívat nebo recitovat, aby se tak dostal ze spárů zlého čerta a pod ochranná křídla krásného anděla. To vše pod přísným, avšak spravedlivým dohledem moudrého Mikuláše.

Musím však s radostí konstatovat, že čert, jak se říká utřel nos...ačkoli mnohdy měl Mikuláš co dělat, aby naše výkony ustál. Dokázal však ocenit snahu, případnou nervozitu i nedostatek zlata v hrdle! :-))

Týden to byl vskutku nezapomenutelný pro všechny. Počet zanoření rovnal se počtu vynoření. Každý ponor nám dal něco nového, nový zážitek i zkušenost. Voda je živel, nestálá, nekompromisní a je jen na nás, jak se s ní sžijeme, jakého zvolíme průvodce a jaký zvolíme směr. Myslím, že průvodce máme jedny z nejlepších, mnohé nám ukázali a já věřím, že ještě mnohé naučí. Vždy jde o symbiózu světů, ať už potápěče a vody nebo potápěčů a nás.

Po týdnu na lodi na otevřeném moři tady ta symbióza byla znát a my všichni můžeme jen říct: Děkujeme Ariel, asistentům a všem přátelům, kteří společně s námi bojují za svobodu pod hladinou!


 

...další fotografie z této cesty...

 

 

 

 


Aktualizováno Středa, 01 Únor 2012 19:31
 

Informace o profilu

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.41 MB
Application afterInitialise: 0.022 seconds, 2.77 MB
Application afterRoute: 0.027 seconds, 3.48 MB
Application afterDispatch: 0.048 seconds, 5.78 MB
Application afterRender: 0.073 seconds, 6.55 MB

Využití paměti

6933080

12 dotazů logováno

 1. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'gt71r7cm0u84tj8sjgkhi0i2u5'
 2. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( TIME < '1601474910' )
 3. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'gt71r7cm0u84tj8sjgkhi0i2u5'
 4. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'gt71r7cm0u84tj8sjgkhi0i2u5','1601475810','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS TYPE, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 106)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS SECTION, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = cc.SECTION
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.id = 52
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-09-30 14:23:30' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-09-30 14:23:30' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 10. UPDATE jos_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='52'
 11. SELECT id, title, module, POSITION, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 106 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY POSITION, ordering
 12. SELECT a.*, l.venue, DAYOFMONTH(a.dates) AS created_day, YEAR(a.dates) AS created_year, MONTH(a.dates) AS created_month,c.id AS mcatid,c.catname,l.id AS mlocid,l.venue, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(':', a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug
    FROM jos_eventlist_events AS a
    LEFT JOIN jos_eventlist_categories AS c
    ON c.id = a.catsid
    LEFT JOIN jos_eventlist_venues AS l
    ON l.id = a.locid
    WHERE a.published = 1
    AND c.access <= 0

Nahraný jazykový soubor

Diagnostika nepřeložených řetězců

Žádný

Designer nepřeložených řetězců

Žádný